Na rynku usług poligraficznych
istniejemy od 1995 roku.
Daliśmy się poznać jako solidny
partner dla wielu wymagających klientów - agencji reklamowych, wydawnictw i odbiorców końcowych.

Porady i wyjaśnienia

Generowanie plików PDF
PDF musi zostać wygenerowany w wersji 1.3, 1.4, 1.5, 1.6 lub 1.7. Nie dopuszcza się stosowania kompresji JPEG 2000. Zwracamy uwagę, że stosowanie domyślnie ustawionej w programach Adobe kompresji JPG wpływa w widoczny sposób na pogorszenie jakości. Należy więc w ustawieniach tworzonego dpf zmienić domyślną kompresję JPG na kompresję ZIP. 

Zarządzanie barwą
Profile ICC służą prawidłowemu przekazywaniu/tłumaczeniu informacji o barwach pomiędzy urządzeniami. Ich właściwe ustawienie jest jedynym sposobem umożliwiającym właściwe przeliczenie i przepływ informacji np. z przestrzeni RGB aparatu cyfrowego do przestrzeni RGB danego monitora, co umożliwi poprawne wyświetlenie barw zdjęcia na ekranie. W przypadku profili ICC stosowanych dla maszyn drukujących służą więc one jedynie właściwemu przeliczeniu wartości RGB zawartych w projekcie graficznym do węższej przestrzeni CMYK maszyny drukującej. Dlatego też zastosowane profile nie mają być załączane w plikach, a jedynie wybrane w aplikacji w której dokonywane jest takie przeliczenie/konwersja koloru. W przypadku aplikacji Adobe Photoshop np. przestrzeń AdobeRGB (lub inna zdefiniowana przestrzeń robocza RGB) zostaje przeliczona do CMYK odzworowanego następnie w maszynie drukującej na danym papierze/materiale. Stąd w Ustawieniach koloru (Color settings) wybraną przestrzenią roboczą (Workspace) CMYK powinna być np. dla papierów powlekanych przestrzeń ISO Coated v2 300% (ECI). W przypadku zastosowania innego podłoża/materiału drukowego należy zastosować odpowiedni do podłoża profil. W celu zapewnienia najlepszej jakości druku i zgodności barwy względem standardów ISO oraz proofów kontraktowych drukarnia optymalizuje separacje kolorów za pomocą najnowszego, specjalistycznego oprogramowania. Optymalizacja wpływa nie tylko na jakość barwy, ale również na większą przewidywalność i stabilność procesu drukowania.

Konfiguracja drukarki postscriptowej
Celem otrzymania prawidłowych plików do przekazania do druku należy dokonać odpowiednich ustawień: W menu drukarki Preferencje drukowania – Zaawansowane – Czcionka TrueType – należy zmienić ustawienie domyślne z Podstaw czcionkę urządzenia na Pobierz jako czcionkę ładowaną. Poniżej w zakładce Wyślij program obsługi błędów Postscript (Send Postscript Error Handler) zmienić ustawienie na NIE. W zakładce ¬Ustawienia urządzenia – Font Substitution Table – wszystkie czcionki winny mieć zaznaczone: Don’t Substitute.

Konfiguracja Adobe Acrobat Distillera
  1. W Ustawienia domyślne proponujemy wybór Press Quality. Na tych ustawieniach możemy bazować w dalszej konfiguracji.
  2. Następnie wchodzimy do szczegółowej konfiguracji poprzez wybór z zakładki Ustawienia – Zmień ustawienia Adobe PDF
  3. W opcji Zgodność wybieramy np. Acrobat 7.0 (PDF 1.6)
  4. W zakładce Obrazki – decydujemy o zmniejszeniu rozdzielczości bitmap. Należy pamiętać, iż dla zachowania wysokiej jakości publikacji minimalna wartość tego ustawienia powinna wynosić 300 dpi. Decyzja powyżej jakiej rozdzielczości obrazków/bitmap ma się odbywać zmniejszenie rozdzielczości i jaką metodą próbkowania zależy od indywidualnych preferencji i wymogów. Kompresję zmieniamy z domyślnej JPEG na ZIP.
  5. W zakładce Czcionki – włączamy Osadź wszystkie czcionki. Poniżej Jeśli osadzanie nie powiodło się – włączamy Anuluj pracę. Ustawienie to jest bardzo istotne ponieważ w przypadku gdy fonty nie zostaną osadzone i nie są zainstalowane na RIP-e może dojść do zastąpienia ich innym wadliwym fontem (inny krój, brak pokrywającej się tablicy znaków i zastąpienie znaków językowych innymi). Należy pamiętać, iż przy przygotowywaniu plików PDF poprzez konwersję z pliku postscriptowego konieczne jest też prawidłowe ustawienie załadowania czcionek do pliku.
  6. W zakładce Kolor – Ustawienia koloru Adobe – Ustawienia: ustawiamy Brak. W menu Zasady zarządzania kolorem wybieramy: Pozostaw kolor bez zmian. Zapobiegnie to załączeniu profilu ICC do pliku.
Ustawienia Adobe PDF

Opisane powyżej ustawienia mają również zastosowanie przy tworzeniu plików PDF w innych programach graficznych jak InDesign, Adobe Ilustrator, czy CorelDraw.
Strona główna|O drukarni|Maszyny drukarskie|Introligatornia|CTP|Kontakt
strony internetowe Webstar & PelcIT