Na rynku usług poligraficznych
istniejemy od 1995 roku.
Daliśmy się poznać jako solidny
partner dla wielu wymagających klientów - agencji reklamowych, wydawnictw i odbiorców końcowych.

1. PROCES DRUKOWANIA

  1. Drukarnia kontroluje druk zgodnie ze standardowymi normami opisującymi gęstości optyczne na polach pełnych. Wartości mierzone są za pomocą densytometru z  filtrem polaryzacyjnym. Gęstości optyczne pól dobierane są tak, aby na papierze danej grupy i na danych farbach uzyskać wartości CIELAB pól pełnych CMYK odpowiadające wartościom CIELAB barw pierwszorzędowych  zgodnie z ISO 12647-7.
  2. W związku ze specyfiką druku offsetowego tolerancja parametrów druku w nakładzie w odniesieniu do wartości normatywnych  lub składki zaakceptowanej przez klienta spełnia normę i wynosi: 
    - dla gęstości optycznej pól podstawowych: ≤ +/- 0,1 D,
    - dla przyrostu punktu rastrowego: ≤ +/- 4%
  3. W procesie druku dokonywany jest ciągły kontrolny pomiar barwy za pomoca kamery kolorymetrycznej inline.
  4. Dostarczone do drukarni proofy kontraktowe powinny posiadać pasek kontrolny Ugra/FOGRA. Proof kontraktowy musi być opatrzony certyfikatem potwierdzającym poprawność jego wykonania. Normą obowiązującą przy certyfikacji proofów kontraktowych jest norma ISO 12647-7:2007 (Prawidłowe wartości: ΔE pól podstawoych CMYK <5;  ΔE średnia z całego paska kontrolnego <3;  ΔE Maksymalna <6;  ΔE symulacji podłoża <3; ΔH maksymalna dla pól podstawowych CMYK <2,5;  ΔH średnia dla pól balansu szarości <1,5)
  5. Proof nie spełniający powyższych wymogów nie stanowi proof kontraktowego. W takim wypadku może on stanowić wzór dla maszynisty, ale drukarnia nie ponosi odpowiedzialności za rozbieżności barwy w stosunku do takiego proofa. 
  6. Kolorystyka gotowego wyrobu powinna być jak najbardziej zbliżona do kolorystyki proofa kontraktowego, z  uwzględnieniem ewentualnej odchyłki spowodowanej specyfiką druku offsetowego, jakością podłoża drukowego, charakterystyką proofa oraz innymi czynnikami mającymi wpływ na kolorystykę odbitki.
  7. W przypadku dostarczenia proof kontraktowego ocena zgodności barwy z wydrukiem jest przeprowadzana wzrokowo, w znormalizowanym oświetleniu standardowym D50.
  8. Arkusze drukowe z poprzedniej edycji dostarczone przez Klienta stanowią również jedynie materiał poglądowy do druku, ponieważ druk poprzedniej edycji mógł zostać wykonany na innej maszynie drukowej. Należy brać również pod uwagę, że odstępy czasowe pomiędzy edycjami będą wpływały na zmianę barwy na arkuszu związanymi z zżółknięcie podłoża drukowego, farb i lakierów, oraz osłabienie (płowieniem) barwy. Ponadto dokonywane jest wzrokowe porównanie „mokrego” arkusza z maszyny ze starym, wyschniętym wzorem – w procesie schnięcia i wsiąkania farby dochodzi natomiast do częściowej zmiany barwy.
  9. Jeżeli jest to konieczne celem uzyskania zaleconej zgodności z materiałem wzorcowym wartości Lab pól pełnych mogą nie być zgodne z normą i wykraczać poza granice tolerancji określone w normie ISO 12647-2 jednak nie więcej niż +/-  0,3 D.
  10. Dopuszczalne odchylenie pasowania kolorów kolejno po sobie nadrukowywanych wynosi  ≤ +/- 0,01 mm.
  11. Dopuszczalne odchylenie pasowania rysunku i warstwy lakieru wybiórczego w przypadku jego zastosowania wynosi ≤ +/- 0,7 mm.
  12. Dopuszczalne odchylenie pasowania Hot-stampingu i tłoczenia w przypadku jego zastosowania wynosi ≤ +/- 0,7 mm.
     

2. OBRÓBKA INTROLIGATORSKA

 
  1. Dopuszczalne odchylenia przy krojeniu arkusza na pojedyncze użytki wynoszą ≤ +/- 1mm w stosunku do nominalnej linii cięcia.
  2. Dopuszczalne odchylenie wymiaru obcięcia egzemplarza w oprawie broszurowej lub miękkiej klejonej wynoszą:
  3. Cięcie w głowie i stopie:   ≤ +/- 1mm
  4. Cięcie czołowe: ≤ +/- 1mm
  5. Dopuszczalne odchylenie równoległości: ≤ +/- 1mm
  6. Dopuszczalne odchylenie linii złamu od linii jego usytuowania wynosi: ≤ +/- 1mm. W przypadku procesów poprzedzających np. krojenia arkusza na końcowe użytki, na odchylenia położenia wykonanych złamów mogą wpłynąć również dopuszczalne odchyłki powstałe w tychże procesach.
  7. Dopuszczalne odchylenie linii perforacji od linii jej usytuowania wynosi: ≤ +/- 1mm. W przypadku procesów poprzedzających  np. krojenia arkusza na końcowe odchylenia położenia wykonanych perforacji mogą wpłynąć również dopuszczalne odchyłki powstałe w tychże procesach.
  8. W przypadku opraw dopuszczalne odchylenie ułożenia stron pomiędzy sobą  w gotowym  egzemplarzu wynosi ≤ +/- 2mm. Jest to związane z poprzedzającym procesem technologicznym falcowania i dopuszczalnym  odchylenie linii złamu  ≤ +/- 1mm oraz odchyleniem pomiędzy kolejnymi składkami w oprawie ≤ +/- 1mm.
  9. W przypadku opraw z okładką dopuszczalne odchylenie pionowe pomiędzy okładką i wkładem wynosi ≤ +/- 2,5 mm. Składa się na to: dopuszczalne  odchylenie linii złamu  składki ≤ +/- 1mm, dopuszczalne  odchylenie związane z położeniem nadruku na arkuszu oraz krojeniem okładki ≤ +/- 1 mm, oraz dopuszczalne odchylenie pozycjonowania okładki w maszynie do oprawy klejonej lub zeszytowej ≤ +/- 0,5 mm.
  10. W oprawie zeszytowej dopuszczalna tolerancja położenia zszywek względem linii grzbietu wynosi ≤ +/- 1mm. Za prawidłowe uznaje się zszywki, gdy długość drutu nie powoduje nachodzenia się na siebie jego końców oraz zszywki utrzymują składki pomiędzy sobą nie powodując przecięcia papiery w momencie oprawy. Z uwagi na to, iż wytrzymałość oprawy zeszytowej zależy od wytrzymałości zszytego podłoża nie jest ona mierzona Pulltesterem - uzyskany wynik nie byłby bowiem wytrzymałością oprawy, a jedynie wytrzymałością podłoża.
  11. Wytrzymałość oprawy klejonej mierzona jest za pomocą Pulltestera wynosi ≥ 4,5 N/cm.

 

Strona główna|O drukarni|Maszyny drukarskie|Introligatornia|CTP|Kontakt
strony internetowe Webstar & PelcIT